Sonbahar Ayında Bu Ürünlerin Tüketimini Artırın

Sonbahar Ayında Bu Ürünlerin Tüketimini Artırın

Covid-19 pandemisiyle birlikte insanların gıda tüketim alışkanlıkları değişti. Çünkü sağlıklı beslenen bireyler, bağışıklığı güçlendirmede, mevsim geçişlerinde hastalıklardan ve virüs etkilerinden korunmada daha başarılılar.

Havaların soğumaya başlaması ve virüsün de etkisinin daha çok artabilme ihtimalinden dolayı, her gün ya da düzenli olarak tüketeceğiniz bazı ürünlerle dirençli bünyeye sahip olabilirsiniz. Virüse karşı korunmada en doğru tüketim tercihine yönelik bilgiler, medyaguncel.com tarafından sizler için hazırlandı.

Sonbaharın etkisiyle havalar hafiften soğumaya başladı. Bireyin güçlü bünyeye sahip olmasına göre soğuklardan etkilenme oranlarında değişiyor. Her şeyden önce, ilkin vitamin ve mineral değerlerinin düzenli olarak kontrol ettirilmesi, kişinin yaşam kalitesini artırması için önemli. Örneğin bazı insanlar günlük hayatta daha çok yorulurken bazıları daha dinamiktir.

Bu tür problemlerin dengeli ve düzenli beslenmeyle önlenebileceğini biliyor muydunuz? Vitamin değerleri daha düşük olan ya da demir eksikliği sorunu yaşayan kişiler, çok hızlı yoruluyor, daha mutsuz oluyor ve günlük çalışma temposundan düşük verim alıyor. Daha dinamik ve hızlı olunması gereken bir çağdayız. Hem çalışma hayatından hem de sosyal hayattan yüksek verim alınabilmesi için güçlü bünye şart. Peki, bunun için neler yapmalıyız? Sonbahar ayında tüketim için ürün tercihleri neler olmalı?

Geleneksel olarak tüketilen bazı ürünler, güçlü bağışıklık sistemi için önemlidir. Protein tüketimi en çok ifade edilen makro besin ögesi olsa da, sadece belirli pratik değerlendirmelerle daha güçlü bünye oluşturulabilir. Virüsten korunmayı da etkileyen bu gıdalardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

1. Su tüketimini artırın. Özellikle sonbahar ve kış aylarında su tüketimi azalıyor. Su tüketiminin birçok faydası vardır: Böbreklerin daha sağlıklı çalışması ve diyetten daha hızlı verim alımı için önemlidir. Ancak su tüketiminde en riskli konu, devamlı olarak içilmesi vurgusu. Oysa, bunun düzenli olarak yapılması daha önemli. Saatte bir bardak su tüketimi, böbrekler için de en faydalı tüketimdir.

2. Aromatik bitkilerden çay yapın. Kekik, nane, papatya, ıhlamur, kişniş, rezene, adaçayı gibi aromatik bitkilerin aynı zamanda yemeklere bir miktar koyulması dirençli bünye için önemlidir.

3. Tarhana çorbası için. İçerisinde güçlü bağışıklığı destekleyen birçok malzeme olan tarhananın ana malzeme takviyelerinin yanı sıra, sarımsak, soğan, kapya biberi, dereotu, maydanoz gibi ürünler ile de desteklenmesi virüse karşı korunmayı artırır.

4. Salep tüketimine başlayın. Kış aylarına doğru daha çok tüketilen bu ürün, sonbahar ayında da dirençli bünye ve güçlü bağışıklık için önemlidir. Özellikle boğaz ağrısı ve kronik farenjit olanların tüketmesi önerilir.

5. Meyve tüketin. Bu alışkanlıklar kışın, yaz ayına oranla azalıyor. Sonbahar ayında bünyenin mevsim geçişlerinden daha çok etkilenmesine neden olan bu sorun, sebzelerin yemek sırasında daha çok tercih edilmesiyle önlenebilir. Brokoli, karnabahar gibi sebzeleri tüketmeye yönelin.

6. Selenyumu unutmayın. Sarımsak ve soğan tüketimiyle karşılanan selenyum, yemeklerin yapılması sırasında antioksidan özelliğinden dolayı, virüse karşı önemli bir bağışıklık etkisi yaratır.

7. Çinko tüketimini artırın. Bunun için deniz ürünleri tüketimine yönelin. Ayrıca protein ve vitamin oranlarını da etkileyen balık çeşitlerine göre beslenme tercih edilmelidir. İlerleyen zamanlarda bununla ilgili detaylı bilgileri, medyaguncel.com sizler için hazırlayacak. Yeterli ve dengeli oranda deniz ürünlerinin alınması, Omega 3 tüketimini gerektiren yağların ayrıca kullanılmasının da önüne geçiyor.

8. D vitamini eksikliklerini önleyin. Maydanoz, deniz ürünleri ve et ile süt ürünlerinden dengeli biçimde beslenme alışkanlığı, vitamin eksikliklerini azaltmada da önemli katkı sağlıyor. Süt ürünlerinden özellikle kefir, D vitamini için önemli bir üründür.

Maddeler çoğaltılabilmekle birlikte önemli olan dengeli ve düzenli beslenmektir. Virüsten korunmak için maddelerde sıralanan ürünlerin tüketimi artırılmalıdır. Ayrıca bazı diyet programlarında sadece belirli ürün tüketme tercihi gibi bir yanlış var. Bu nedenle bilinçli insanların gıda tüketimi sırasında tercih ettikleri ürünleri deneyerek sonradan yaşayabileceğiniz sorunları azaltabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.